Індустріальні парки: чим цікаві для малого та середнього бізнесу
ВАЛЕРІЙ КИРИЛКО, СІО групи компаній Індустріальні парки України
Історія створення індустріальних парків розпочалася 2014 року, і до сьогодні цей формат продовжує працювати в Україні. На цей час уже зареєстровано 77 індустріальних парків, але поки що тих, які працюють, значно менше. Проте щороку їхня загальна кількість зростає. Цей формат ведення бізнесу зараз набирає обертів і не випадково тема активно обговорювалася під час Mind Entrepreneur Summit 2024.
Як зазначив модератор цієї дискусії президент Міжнародного інвестиційного офісу, громадський діяч Роман Матис, існує хибний стереотип, що індустріальний парк може бути цікавий лише великим компаніям. За його словами, одне велике підприємство від 800+ працівників у процесі своєї діяльності потребує великої кількості сервісів, послуг і товарів. Один такий проєкт акумулює навколо себе щонайменше десяток малих і середніх підприємств, які на регулярній основі продовжують заробляти протягом тривалого періоду.
Про актуальну ситуацію та можливості для учасників індустріальних парків, що з’явилися, зокрема, уже цього року, під час обговорення ситуації з розвитком ІП в Україні, розповів СІО групи компаній Індустріальні парки України Валерій Кирилко, який уже 5 років поспіль займається реєстрацією та розвитком ІП. Mind занотував основні тези його виступу.
Війна стала драйвером розвитку індустріальних парків в Україні
Дуже активно процес реєстрації ІП розпочався під час війни: у 2022 році зареєстрували 9 парків, у 2023-му – 13, у I кварталі цього року зареєстровано вже 8. Не менше 12 проєктів перебувають на розгляді в Мінекономіки.
Як це не дивно, саме війна спонукала до дуже бурхливого розвитку цього процесу.
Чому?
Тому що до війни дійсно не було жодних реальних стимулів, преференцій – жодної допомоги від держави. І не було в потенційних резидентів якоїсь зацікавленості розміщатися в індустріальних парках.
Ми отримували до війни одиничні запити протягом року, а війна це змінила повністю.
У березні 2022 року виникло півтори тисячі потенційних резидентів індустріальних парків одномоментно. Це релоковані підприємства, які почали хаотично шукати майданчики в Західній і Центральній Україні.
У 2022 році був прийнятий величезний пакет стимулів.
У 2024-му вперше за всі роки держава виділила 1 млрд грн на розвиток індустріальних парків у вигляді стимулів, преференцій та іншого.
Були прийняті податкові стимули, з'явилися програми компенсації витрат на електрику та мала система розподілу, яка допоможе індустріальним паркам із мережами.
Нарешті з’явилися мережеві керуючі компанії, які почали не просто приходити й формально називатися керуючими компаніями, а які почали розвивати ці індустріальні парки.